סקר איזו דירה מעדיפים תושבי חושבי חוץ לרכוש בישראל?


מאמרים
איזו דירה בישראל מעדיפים לרכוש יהודי חו"ל?
מאת: דני דניאל. אוגוסט 16

בסקר שערכנו במכון MNA מחקרי נדל"ן גילינו שהערים המבוקשות ביותר בקרב יהודי חו"ל הן תל אביב וירושלים, שהם מעדיפים לגור בשכונות החדשות, כאלו שיקנו להם תחושת קהילה ובטחון ושיכללו בתי כנסת ומרכזי קניות. הדירות המועדפות הן של 3-4 חדרים, וחשוב שהבניין ייבנה במפרט גבוה ולפי עקרונות הבניה הירוקה. נתון מפתיע הוא שרובם (84%) ציינו שמעדיפים לרכוש בארץ למטרת מגורים ולא להשקעה.

תקופת הקיץ היא גם העונה החמה של מעברי דירות בעיקר בגלל שהילדים בחופש ומעדיפים שיתחילו את הלימודים והחגים בדירה החדשה. המעברים מתרחשים בד"כ בתוך השכונה או העיר, לעיתים עוברים בין ערים ואף בין ארצות.
בשבוע האחרון עלו לישראל מעל 800 עולים חדשים, בשנה שעברה עלו לישראל רק בחודשי הקיץ 13,505  מתוך מעל 30,000 עולים בסך הכל בשנת 2015 שהיוותה שנת שיא עם זינוק של 16% יותר מ 2014 וככל שהאנטישמיות ואירועי הטרור בחו"ל מתגברים המספרים גדלים בהתמדה.

לפי סקר שערכנו במכון MNA מחקרי נדל"ן יחד עם פורטל הנדל"ן Israelreals.com הפעיל בקרב יהודי חו"ל וכלל 300 משתתפים מקרב הקהילות היהודיות בארה"ב, קנדה, אנגליה, צרפת, רוסיה, דרום אמריקה ודרום אפריקה, בדקנו את העדפותיהם של יהודי חו"ל לגבי רכישת דירה בישראל.
על פי הסקר, 38% היו מעדיפים לרכוש דירה בתל אביב, 29% בירושלים. 19% במרכז הארץ ואילו רק 6% בצפון, 4% בשרון ו 4% בדרום.

לגבי השאלה מה הכי חשוב לך ברכישת דירה? 32% ענו שהיא תהיה בשכונה צעירה עם תחושת קהילה,18% ענו שחשוב מחיר הדירה ו 18% שתהיה בסביבה בטוחה, 9% שתהיה נגישות תחבורתית, מבין העונים 16% בלבד ציינו שמעדיפים לרכוש להשקעה ולא למגורים דירה שתהיה עם פוטנציאל עליית ערך ושתניב תשואה גבוהה.

על השאלה, מה הכי חשוב לך שיהיה בשכונה? השיבו 22% שיהיה בה בית כנסת, 21% מרכזי קניות, 18% מוסדות חינוך, 15% שירותים קהילתיים, 13% תחבורה ציבורית ו 11% שיהיו שכנים מארץ המוצא שלהם.

לשאלה, מה הכי חשוב לך במפרט הטכני של הדירה? 39% שיהיה מפרט גבוה, 27% שיבנה לפי עקרונות הבניה הירוקה, 19% שיהיה מיזוג אוויר מרכזי ו 13% שיהיה גם מחסן.

לשאלה, מה יגרום לך לרכוש דירה בישראל? 39% השיבו הרצון לחיות כיהודי בישראל, 33% הזדמנות לעבוד בישראל, 16% ציונות, 6% הטבות לעולים חדשים, 4% אנטישמיות ו 2% לגור בקרבה למשפחה

לשאלה, האם אתה מתכנן לרכוש דירה בישראל? 54% ענו שמתכננים בעתיד הרחוק, 28% אינם מתכוונים לרכוש, 13% מתכננים בטווח הקצר ו 5% כבר בתהליך רכישה.

לכתבה המלאה ב NEWS1