​מחקר של MNA מחקרי נדל"ן שהתפרסם ב YNET על זוכי מחיר למשתכן


מחקר של מכון MNA שפורסם ב YNET: רק 22.5% מזוכי ההגרלות של מחיר למשתכן הם בני מקום
מחקר: רק 22.5% מזוכי מחיר למשתכן הם בני המקום
ינואר 2017


מחקר שערך מכון MNA מחקרי נדל"ן, בדק את מאפייני הזוכים במכרזי מחיר למשתכן. ממצאי המחקר מצביעים על כך ש-22.5% עד 38% מהזוכים הם בני מקום, אולם יותר ממחצית גרים ביישובים המרוחקים מאזור הזכייה. לדברי דני דניאל, מנכ"ל המכון, "אם הזוכים שאינם בני מקום יבחרו להישאר להתגורר במקום מגוריהם - לא בטוח שיצליחו להשכיר את הדירה או לכסות את החזרי המשכנתא".

מהממצאים עולה כי בשמונה מכרזים בקריית מוצקין, רק 21% מהזוכים הם בני המקום לעומת 53% שאינם מתגוררים באזור חיפה והקריות אלא באזור השרון, במרכז ואף דרום הארץ. למעשה, מהממצאים עולה כי כ-100 מזוכי ההגרלה בקריית מוצקין חיים בתל-אביב ובירושלים.

"קחו לדוגמא זוג צעיר שגר כיום בשכירות בפתח תקווה ליד משפחתו, עובד במרכז הארץ, וזכה בהגרלה לדירה מוזלת ב-20%-30% ממחיר השוק במסגרת מחיר למשתכן בקרית מוצקין", מבקש דניאל להסביר את הממצאים. לדבריו, "במשך כשלוש שנות בניית הפרויקט, בהנחה שלא יהיו עיכובים, אותו זוג ישלם שכירות בפתח תקווה ובנוסף החזרי משכנתא לפי קצב התקדמות הבנייה".

בנוסף, הוא מציין, "צריך להתייחס לריביות המשכנתא, מדד המחירים לצרכן, מדד תשומות הבנייה וכדומה. ואם זה לא מספיק, אז עם סיום בניית הפרויקט, בני הזוג יצטרכו להחליט אם להעתיק את מקום מגוריהם לצפון - ואז למצוא עבודה חדשה; או להשכיר את הדירה משום שהם אינם רשאים למכור אותה במשך חמש שנים, מיום קבלת החזקה בה".

דניאל סבור כי כדי למנוע מצב שבו זוכי מחיר למשתכן יאלצו לשלם תשלומים כפולים, טוב יהיה אם המדינה תגדיל את שיעור בני המקום בהגרלות ותיתן להם קדימות. "התוכנית מיטיבה עם אלה שבאמת מתכוונים לגור בדירות", הוא מסכם.


לחצו לכתבה המלאה YNET